Teknik analiz, mevcut göstergelerden yararlanılarak geçmiş döneme ait piyasa hareketlerini inceleyen, bu incelemelerin sonucunda geleceğe yönelik fiyat tahmini yapılmasını sağlayan analiz yöntemidir. Elbette yalnızca teknik analiz kullanılarak işlem yapmak risklidir, ancak manipule edilemeyen büyük hacimli piyasalarda teknik analizin önemi büyüktür.

Teknik analiz geçmişte gerçekleşen tüm hareketlilikleri referans kabul ederek gelecekte tekrar edeceğini ve belirli bir algoritmik düzende devam edeceğini öngörür. Günümüzde bilgi teknolojilerinin gelişimi teknik analizi oldukça kolaylaştırsa da bazı çevreler tarafından teknik analizin bilimsel olmadığı ve falcılıktan ibaret olduğu düşünülmektedir. Birçok ekonomist, yatırımcı ve analist teknik analizi profesyonel olarak kullanmaktadırlar.

Bir çok trader fiyat hareketlerini tahmin edebilmek için teknik analiz kullanır ve bu analizleri kullanan herkes aynı sonuçlara ulaşır, buradan yola çıkarak teknik analizin öngördüğü tahmin edilen fiyatların büyük bir psikolojik etken oluşturduğunu anlayabiliriz.

Gelecekte ne olacağını teknik analiz ile belirleyebilmemiz imkansızdır, ancak bize yüksek olasılıklarla neler olabileceğinin işaretlerini verir.

Öncelikle destek ve direnç ve grafiklerin okunması gibi temel kavramların öğrenilmesinin gerektiği teknik analizde, ardından Formasyonlar, Trendler, Fibonacci Analizi, Göstergeler, ve göstergelerin yorumlanması gibi önemli konuların incelenmesi ve uygulamalı olarak yapılması gerekmektedir.

Direk fiyat hareketine ve oluşumuna yönelen bu analiz yönteminin en iyi kullanım şekli temel analiz ile sentezlenmesidir. Doğru yapılan temel analiz, isabetli bir teknik analiz ile birleştirilirse gerçek başarıyı getirir.

Tüm temel analiz kavramlarının yer aldığı eğitimlerimizde, canlı ve birebir uygulamalar yapılmakta ve katılımcıların hızlı ve kolay olarak anlayabileceği teknikler kullanılmaktadır. Bu noktadan sonra forex işlemlerinde ki başarının en önemli etkenlerinden biri olan temel analiz ve teknik analiz sentezi konusu üzerinde durulmaktadır.